Anasayfa / Video Galeri / Rusya büyükelçisi vurulma anı!

Powered by free wordpress themes

Rusya büyükelçisi vurulma anı!

RUSYA’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Gennadiyeviç Karlov’a Çankaya’da katıldığı sergide düzenen suikatin görüntüleri dehşete düşürdü. Suikast görüntülerinde arkada duran kişinin silahını ateşlediği görülüyor.

Rus büyükelçiye suikast görüntülerinde saldırgan elindeki silahı sergideki diğer insanlara tutarak Halep ve Suriye konusunda konuşuyor.

Rusya Ankara Büyükelçisi Andrey Gennadiyeviç Karlov, Ankara’da katıldığı bir resim sergisinde saldırıya uğradı. Karlov’un düzenlenen saldırıda, olay yerinde hayatını kaybettiği açıklandı.  Saldırıda üç kişinin de yaralı olarak Ankara Güven Hastanesi’ne kaldırıldığı belirtildi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Karlov’un vurulmasını terör saldırısı olarak gördüklerini belirtti.

ABD’DEN AÇIKLAMA

ABD’den yapılan ilk açıklamada, Karlov’a yönelik saldırının kınandığı bildirildi. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, “Kaynağı ne olursa olsun, bu şiddet eylemini kınıyoruz” açıklamasında bulundu. Kirby, dualarının Rus Büyükelçi ve ailesiyle olduğunu ifade etti.

 

SALDIRI SONRASI ÇATIŞMA ÇIKTI

Suikasti düzenleyen kişinin salonda Halep için tekbir getirdiği ve sivillerin öldürüldüğünü söyleyerek saldırıyı düzenlediği belirtildi. Bu arada saldırının hemen sonrası, saldırgan ile polis arasında çatışma çıktı. Yaklaşık 15 dakika süren operasyon sonrası saldırganın etkisiz hale getirildiği açıklandı.

SÜLEYMAN SOYLU OLAY YERİNDE

Saldırının hemen sonrası İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’da olay yerine gelerek saldırıyla ilgili yetkililerden bilgi aldı. Teröristin etkisiz hale getirilmesinin ardından Soylu, saldırının gerçekleştiği Çağdaş Sanatlar Sergi Merkezi’ne giriş yaptı. Soylu’nun açıklama yapması bekleniyor.

HALEP SLOGANLARI ATARAK SALDIRDI

Olayın yaşandığı yerde bulunan Habertürk muhabiri Bahar Bakır, şu bilgileri verdi;

“Büyükelçi bir sergiye katılıyordu bugün Çankaya Belediyesi’nin düzenlediği Kendisi 15 dakika önce geldi ve program başladı. Kürsüde konuşmasına başladığı sırada siyah giyinmiş bir adam “Ya Allah bismillah’ diye bağırarak, ‘Bu yaptıklarınıza izin vermeyeceğiz’ diyerek Halep’i kastediyordu sanırım. Cebinden çıkardığı silahla insanlara sıkmaya başladı. Silahlı göremedim tam. Büyükelçinin önündeydim. Silah sesi duyunca yere yattım fakat o şahıs bağırmaya başladı ve silahı yukarı doğru sıkmaya başladı. Can havliyle çıkmaya çalıştım. Ama büyükelçinin yere düştüğünü gördüm. Herkesi tahliye ettiler. İçeride hala saldırganın olduğunu söylüyorlar. Yaralılar olabilir. Yaklaşık 70 kişilik gruptuk.”

 

ilginizi çekebilir

Fenerbahçe, Hakim Ziyech Transferi Konusunda Prensipte Anlaştı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir